Notu Gizle

Selam Ziyaretçi,

Türkiye'nin kadınlar tarafından kurulan ve yönetilen tek sitesi kadinlarforumu.com'a hoşgeldin !

Sitemize sadece kadınlar üye olabiliyor. Sen de bu kriteri karşılıyorsan hemen aramıza katıl, paylaşıma ortak ol!

Adet Döneminde Yoğun Ve Pıhtılı Kanama

Konusu 'Jinekoloji ve Kadın Hastalıkları' forumundadır ve Mononoke tarafından 24 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. Mononoke

  Mononoke Yönetici

  Katılım:
  20 Mart 2008
  Soru:İyi çalışmalar. Sorumu yanıtlarsanız sevinirim. Adet dönemimin 3. gününde normalden farklı olarak yaklaşık 2 saat süreyle yoğun bir kanamam oldu. Kanamanın çok yoğun ve büyük pıhtılar şeklinde olması beni endişelendirdi. Bildiğim herhangi bir rahatsızlığım yok, adet dönemlerim düzenli ve ağrısız. Benzer durum 4 yıl içerisinde 2-3 kez tekrar etti. Bu durum normalmidir. Cevabınızı bekliyor şimdiden tşk ediyorum.

  Cevap:

  Aşırı kanama veya uzun süreli adet görme ; bir döngüde görülen kanama miktarının veya gününün artması durumudur.
  Normal şartlarda devam eden adet kanamasının en azda tutulmasında rahim kaslarının kasılmasının etkinliği çok önemlidir. Bunun yanında adet döngüsünde yumurtlamanın gerçekleşmesiyle devreye giren progesteron hormonunun uygun seviyelerde kalması da kanamanın kabul edilebilir düzeyde kalmasını sağlar.
  Yukarıda anlatılan iki mekanizmadan birindeki bir bozukluk kanamanın normalden fazla olmasını ve uzun sürmesini sağlar: Rahim kaslarının kasılma işlevini bozan miyom veya adenomiyozis gibi durumlar sıklıkla bu duruma neden olurlar.
  Spiral kullanımı rahim içinde yarattığı kitlesel etkiyle rahimin kasılma işlevini bozarak adet kanaması miktarının artmasına neden olabilir. Aylık, üç aylık korunma iğneleri ve kola uygulanan korunma çubukları da kanama miktarını artırabilen diğer nedenler arasında sayılabilir.
  Yumurtlama olmadan gerçekleşen adet döngüsü kanamanın gecikmeli bir şekilde ve normalden fazla olarak gerçekleşmesine neden olabilir. Polikistik over adı verilen durumda yumurtlama bozukluğu sürekli bir hal almıştır ve gecikmeler sonrasında aşırı kanama bu durumun sık rastlanan bulgularından biridir.
  Farkında olunmayan bir gebeliğin düşükle sonuçlanması da kendini adet gecikmesi sonrasında başlayan yoğun bir kanama şeklinde gösterebileceğinden tanı aşamasında bu durum mutlaka göz önünde bulundurulur.
  Rahim iç tabakasında meydana gelen enfeksiyonlar (endometrit) da kanamaların uzun sürmesine ve normalden fazla kan kaybedilmesine neden olabilmektedir.
  Ender görülen hastalıklar olmakla beraber kanama-pıhtılaşma sistemini bozan çeşitli kan ve karaciğer hastalıkları da bu tür sorunlara neden olabilirler.

  Uzm. Dr. Ümit Hazar / revir.com/
   
  şekerelma ve İLGİNA bunu beğendi.
 2. sır

  sır Üye

  Katılım:
  1 Ocak 2014
  Benim 3 4 ayda bir adet kanamalarım çok sancılı oluyor ve başım dönüyor midem bulanıyor istifra ediyorum. Ve adetimden önce büyük kan pıhtıları geliyor. Yazın özel hastanede bu sikayetlerimi söyledim kan tahlili yaptılar ve birseyimin olmadigini soylediler.Daha önce idrar yolu enfeksiyonuydum. Bunla bi ilgisi olabilir mi ya da baska birseyim mi vardır. S
   

Sayfayı Paylaş

Arama Motorundan Bu Sayfaya Gelenler

 1. pıhtılı adet kanaması kadınlar kulübü