1. Merhaba ! Kadınların kurduğu ve yönettiği tek Kadın Sitesi Kadınlar Forumu'na Hoşgeldiniz ...
  Forumumuz ücretsizdir.Kadınlar için geniş bir bilgi ağı oluşturmaya çalıştığımız forum sitemize katılmak için Keyifli forumlar dileriz
 2. Sunucumuzun Harddiskinde oluşan bir hata nedeni ile bir süredir sıkıntılı bir erişim yaşanmaktaydı. Bu hatayı giderebilmek için yeni bir sunucuya taşındık. Ne yazık ki en güncel yedeğimiz 01.08 tarihindeki yedek olduğundan o taihten bu yana (18.08.2015'e kadar) olan içerikler, üyelikler silinmiş bulunuyor. Oluşan hatadan ötürü üzgün olduğumuzu belirtir aynı problemin tekrar yaşanmaması için gerekli önlemleri alacağımızı ifade ederiz.

Adet Döneminde Yoğun Ve Pıhtılı Kanama

Konusu 'Jinekoloji ve Kadın Hastalıkları' forumundadır ve Perspektif tarafından 24 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. Perspektif

  Perspektif ve biricik Tarçını ... Yönetici

  Mesajlar:
  70.772
  Beğenileri:
  18.282
  Yer:
  Sonsuzluk
  Soru:İyi çalışmalar. Sorumu yanıtlarsanız sevinirim. Adet dönemimin 3. gününde normalden farklı olarak yaklaşık 2 saat süreyle yoğun bir kanamam oldu. Kanamanın çok yoğun ve büyük pıhtılar şeklinde olması beni endişelendirdi. Bildiğim herhangi bir rahatsızlığım yok, adet dönemlerim düzenli ve ağrısız. Benzer durum 4 yıl içerisinde 2-3 kez tekrar etti. Bu durum normalmidir. Cevabınızı bekliyor şimdiden tşk ediyorum.

  Cevap:

  Aşırı kanama veya uzun süreli adet görme ; bir döngüde görülen kanama miktarının veya gününün artması durumudur.
  Normal şartlarda devam eden adet kanamasının en azda tutulmasında rahim kaslarının kasılmasının etkinliği çok önemlidir. Bunun yanında adet döngüsünde yumurtlamanın gerçekleşmesiyle devreye giren progesteron hormonunun uygun seviyelerde kalması da kanamanın kabul edilebilir düzeyde kalmasını sağlar.
  Yukarıda anlatılan iki mekanizmadan birindeki bir bozukluk kanamanın normalden fazla olmasını ve uzun sürmesini sağlar: Rahim kaslarının kasılma işlevini bozan miyom veya adenomiyozis gibi durumlar sıklıkla bu duruma neden olurlar.
  Spiral kullanımı rahim içinde yarattığı kitlesel etkiyle rahimin kasılma işlevini bozarak adet kanaması miktarının artmasına neden olabilir. Aylık, üç aylık korunma iğneleri ve kola uygulanan korunma çubukları da kanama miktarını artırabilen diğer nedenler arasında sayılabilir.
  Yumurtlama olmadan gerçekleşen adet döngüsü kanamanın gecikmeli bir şekilde ve normalden fazla olarak gerçekleşmesine neden olabilir. Polikistik over adı verilen durumda yumurtlama bozukluğu sürekli bir hal almıştır ve gecikmeler sonrasında aşırı kanama bu durumun sık rastlanan bulgularından biridir.
  Farkında olunmayan bir gebeliğin düşükle sonuçlanması da kendini adet gecikmesi sonrasında başlayan yoğun bir kanama şeklinde gösterebileceğinden tanı aşamasında bu durum mutlaka göz önünde bulundurulur.
  Rahim iç tabakasında meydana gelen enfeksiyonlar (endometrit) da kanamaların uzun sürmesine ve normalden fazla kan kaybedilmesine neden olabilmektedir.
  Ender görülen hastalıklar olmakla beraber kanama-pıhtılaşma sistemini bozan çeşitli kan ve karaciğer hastalıkları da bu tür sorunlara neden olabilirler.

  Uzm. Dr. Ümit Hazar / revir.com/
   
  şekerelma ve İLGİNA bunu beğendi.
 2. sır

  sır Üye

  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Benim 3 4 ayda bir adet kanamalarım çok sancılı oluyor ve başım dönüyor midem bulanıyor istifra ediyorum. Ve adetimden önce büyük kan pıhtıları geliyor. Yazın özel hastanede bu sikayetlerimi söyledim kan tahlili yaptılar ve birseyimin olmadigini soylediler.Daha önce idrar yolu enfeksiyonuydum. Bunla bi ilgisi olabilir mi ya da baska birseyim mi vardır. S
   

Sayfayı Paylaş