Notu Gizle

Selam Ziyaretçi,

Türkiye'nin kadınlar tarafından kurulan ve yönetilen tek sitesi kadinlarforumu.com'a hoşgeldin !

Sitemize sadece kadınlar üye olabiliyor. Sen de bu kriteri karşılıyorsan hemen aramıza katıl, paylaşıma ortak ol!

Mama Sandalyesi alırken dikkat!

Konusu 'Bebek Hastalıkları ve Bakımı' forumundadır ve İLGİNA tarafından 30 Kasım 2010 başlatılmıştır.

 1. İLGİNA

  İLGİNA Üye

  Katılım:
  23 Eylül 2009
  2ee907caa31cdf0ab8361cc5e25bfa68.
  Mama Sandalyesi alırken dikkat!

  Bebeklerin mama sandalyesinde oturacağı yaş dönemini hem sizin hem de çocuğunuz için daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.
  Mama sandalyesi, hem anne babalar için hem de bebekler için beslenme saatlerinin rahat geçmesini sağlayan önemli bir gereç. Bunun yanı sıra bebeğin sofrada ailesiyle birlikte oturmasını ve ailece sosyalleşmeyi sağlıyor. Ancak anne babaların hatalı davranışları nedeniyle bebekler 'mama sandalyesi sendromu' yaşayabilirler. Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar, bu durumu atlatmanın yollarını anlattı.


  MÜDAHALE ETMEYİN

  Bebeğiniz kendi başına oturup da kaşıkla yemek yemeye başladığı andan itibaren artık bir mama sandalyesine ihtiyacınız var demektir. Sağladığı kolaylıklar kadar zorlukları da bulunan mama sandalyesi, bebeğiniz için "Artık ben de sizinle aynı masadayım" mesajıdır. O yüzden, bu süreci fotoğraflamayı unutmayın.

  Bu süreç, bebeğinizin besinleri dokunarak, koklayarak, dökerek, kıyafetlerini lekeleyerek, hatta saçlarına sürerek keşfettiği bir dönemdir. Bebeğiniz hangi yiyecekten ne kadar ve nasıl yemek istediğine artık kendisi karar verir. En doğrusu, bu süreçte çok müdahaleci olmamaktır.

  ZAMANI ÖNEMLİ

  Bebeğiniz, 6-7 aylıkken oturmaya başlayacağı mama sandalyesini, 36'ıncı ayına dek kullanabilir. Bebeğiniz artık dik bir biçimde oturabilir ve aynı zamanda ek gıdalara geçiş yapabilir. Birçok çocuk, 2 yaşından itibaren yemek seçmeye başlar ve özgürlüğünü ilan eder. Her gıdayı ağızlarına götürürler. Aslında bu bir tür keşiftir.

  BUNLARA DİKKAT EDİN!

  Bebeğinize yemek yedirirken mama sandalyesini televizyonun karşısına konumlandırmayın. Televizyon bağımlılığı oluşabilir.

  Yemeğini yedirirken yiyeceklerin isimlerini ve renklerini söylemeniz bebeğinizin algısını geliştirir, severek yemesini sağlar.

  Yiyecekler için kırılmaz tabak, çatal, kaşık kullanmanız daha güvenli olacaktır.

  Farklı yiyecekleri ayrı kaplarda yedirmek lezzet algılaması açısından önemlidir.

  Yemek yemeyi sevmelerini sağlamak için biraz yaratıcılık yeter. Yiyecekler ile yapacağınız şekiller ilgisini çekecek ve keyifli olmasını sağlayacak.

   
  nevi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş