1. Merhaba ! Kadınların kurduğu ve yönettiği tek Kadın Sitesi Kadınlar Forumu'na Hoşgeldiniz ...
    Forumumuz ücretsizdir.Kadınlar için geniş bir bilgi ağı oluşturmaya çalıştığımız forum sitemize katılmak için Keyifli forumlar dileriz

Bulaşık Makinesi Deterjanları Hakkında Bilgi

Konusu 'Ev Temizliği ve Hayatı Kolaylaştıran Püf Noktalar' forumundadır ve Perspektif tarafından 30 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. Perspektif

Perspektif ve biricik Tarçını ... Yönetici

Medya Galerisi:
    26
    Albümler:
    1
    Beğenileri:
    18.210
    Yer:
    Sonsuzluk

Bulaşık makinesi deterjanlarını özetlersek:

-Firmalara genel baktığımızda Calgonit ve Pril'den şaşılmamalı.İkisi de Alman firma(Benckiser-Henkel)Pril'i ucuza almak isterseniz Bim'de satılan Bind Activit parlatıcı da Henkel'in ürünü.

-Tuz bulaşık makinesi için önemli.Çünkü kireç barındırmaması ve reçinenin sağlam kalması lazım.Ondan en güzel tuz Calgonit.

-Parlatıcı başa bela bir ürün.Eğer bulaşıkların kuruluğundan memnunsanız ve bardaklarda kurumuş su damlaları kalmıyorsa parlatıcı kullanmayın.Yani parlatıcının asıl amacı suyun bulaşıklardan akıp gitmesini sağlamak.Bu işlem de son durulama suyunda yapıldığından parlatıcı bulaşıklardan sadece uçarak gidiyor.Ondan sağlığa da zararlı.Makinenin kurutma performansında birebir etkilidir.Bana sorarsanız bulaşık makinenizi biter bitmez kapağını açacak şekilde çalıştırın ve parlatıcı kullanmayın.Program biter bitmez makinenin kapısını açmak kurutmada büyük başarı sağlıyor.Benim makinenin hızlı programında kurutma yok,ama kapıyı açınca hemen kuruyor bulaşıklar.Kısacası kurumama ve su damlası şikayeti olmadığı sürece parlatıcı kullanmayın veya ayarını kısın.

-Deterjanda da 3 çeşit var.Toz-sıvı ve tablet.

Sıvı deterjan çay artıklarını temizlemede inanılmaz başarısız.Çünkü oksijen bazlı ağartıcı yok.Geçen gün evimize gelen Calgonit yetkilisi bayan da bunu itiraf etti.

Toz deterjan ideal ama bunda da doğru dozajı tutturma problemi var, bir de bazıları gerçekten çiziyor bulaşıkları.(suda iyi çözülemeyenler)

Tablet deterjan ise en pratiği.Eğer tablet deterjanı doğru saklarsanız ve hazne kuruyken koyarsanız erimeme problemi de olmayacaktır.Tabletin de birçok türü var.Klasik olanlar tuz ve parlatıcı ile kullanılıyor.Bir de kombine olanlar var.Evimize gelen Calgonit yetkilisi Quantum ürününü şiddetle önerdi.Bunun patentine sahip olduklarını söyledi.Bence de Pril 7'si 1 arada ve Calgonit hepsi bir arada en iyi sonucu veren tabletler.Pril'i makine alan arkadaşıma hediye aldım bulaşıklar pırıl pırıl çıkıyor.Bendeki Calgonit hepsi bir arada tablet ise kurutmada sınıfta kaldı.Parlatıcıyı az da olsa eklemek gerekiyor.Suyunuz aşırı kireçli değilse tuz koymak gerekmiyor.

Eve Calgonit yetkilisini çağırmamdaki sebep bardakların bir kısmında olan korozyondu.Bunun sebebi de şimdiki bardaklarda plastik esaslı malzeme kullanılmasıymış.Bir de bardakların fırınlanma derecesi de çok önemliymiş.Makinedeki yüksek ısıyla bozuluyormuş kimyevi yapısı.Yani makinenizde ve deterjanınızda problem yok dedi.Bence haklı da,çünkü bardaklarımızın bir kısmı pırıl pırıl,bir kısmı ise rezil durumda.Makine de 2-3 günde bir çalıştığına göre bardaklar dayanamıyor yüksek ısıya.Çizilme problemim ise yok,ama toz deterjan kullandığımda oluyordu.

Tavsiyem ya tuz-deterjan kutunuz boşken bu kombine tabletlerden kullanın, ya da su sertliğinizi doğru ölçerek tuz-parlatıcı ayarı yapın ve makineyi öyle kullanın.Calgonit yetkilisi hanım tuzu hangi rakamda ayarladıysak parlatıyı da o oranda ayarlamamız gerektiğini teyit etti.Makinenizde fabrika çıkış ayarı yüksek olan değerleri mutlaka kısın.Çünkü ithal makineler (mesela Bosch)suyu anormal kireçli olan Avrupa ülkelerine göre ayarlanıyormuş.Türkiye (özellikle İstanbul'un)suları ise o kadar kireçli değil.Hatta Arçelik yetkilileri Anadolu yakasında oturanlara tuz koydurmuyormuş.Fzla yumuşak su da korozyona sebep oluyor.

Uzun oldu biraz ama deteylı bilgi vermek gerekirse durum böyle.

Ben de piyasaya yeni çıkan Bingo ve Bind Activit'in Almanya'dan ithal tabletini çok merak ediyorum.

Uzak durulması gerekn firma ise Başer kimya.Yani bu ABC ve marketlerdeki fason malları yapan firma.Herşeyi rezalet.Eğer fason marka görürseniz Başer kimya mı yapmış diye bakın ve o yapmışsa almayın derim.

[tamam]donanimhaber.com/candogan62 [/tamam]

2.  
  3. Arzu Aydemir

Arzu Aydemir Üye

Beğenileri:
    730
    Yer:
    İstanbul
    Ynt: Bulaşık Makinesi Deterjanları Hakkında Bilgi

Nacizhane benim fikrimi sorucak olursanız eğer; :cadi:

Bu zamana kadar denediğim bir çok ürün oldu...

Calgonitti tercihim önce makinemin tavsiyesi hemde adının duyulması ve artık tam bir marka olmasıydı.
    Sanırım markalar bizde hep kaliteyi anımsatır bende öyle sandım ve 1,5 yıl kullandım sonuç hiç memnun kalmadım bu süre için 3 kere cam bardaklarımı yeniledim, salata kaselerim şimdi karıştırma kabı olarak kullanıyorum neden çünkü berbat bir şekilde siz anlamadan zamanla cizdi.. Artı buda yetmezmiş gibi buğulu bir görünümleri var misafir önüne cıkartmaya utanır oldum...

Şimdi pril kullanıyorum oda calgona göre şuan iyi ilerde ne olur bilemiycem...

Ben tablet kullanıyorum sıvı deterjanda denedim ama denildiği gibi hiç iyi yıkamadı. Tabletimide tablet gözüne koymuyorum ben artık cünkü bir kac kez başıma gelen bir olaydan dolayı icerde kapak acılıp tablet düştügünde bazen sepetin kenarına takılıp orda yarı erimiş bicimde kalıyordu.

Şimdi direk içine atıyorum kapak kısmınada biraz domestos döküyorum...

Parlatıcı olarak sorucak olursanız eğer evet sağlıksız oldugu kesin ama şuda var parlatmadığıda kesin.. yani boşuna para veriyoruz hemde saglıklısız, buna nasıl cözüm buldum, parlatıcı gözünüzde parlatıcınız tamamen bitip ışık yanıdıktan sonra oraya elma sirkesi koyuyorum..

Hem sağlıklı hem parlamada azda olsa parlatıcıya oranla daha iyi parlattı..

Kokusunu sorarsanız koku falan hiç kalmıyor merak etmeyin.. Hata ben deterjan olarak arap sabunu bile kullandıklarını duydum. Daha cesaret edemedim belki ilerde denerim.

Benim nacizhane fikirlerim bu yönde ummarım faydam dokunur arkadaşlar... :kalbim:

DİLEM

4. Perspektif

Perspektif ve biricik Tarçını ... Yönetici

Medya Galerisi:
    26
    Albümler:
    1
    Beğenileri:
    18.210
    Yer:
    Sonsuzluk
    Ynt: Bulaşık Makinesi Deterjanları Hakkında Bilgi

Şu an calgonit tablet kullanıyorum çizilme hissetmedim şimdiye kadar ama pirilide denemek isterim tabi..Tableti içine atma konusunda hemfikiriz seninle..Dediğin gibi kapak açılmadığında rezil bir görüntü oluyor..Parlatıcı kullanıyordum ama zayıflamak için aldığım elma sirkesini bu şekilde değerlendirebilirim :hihihi:

5. canank61

canank61 Üye

Beğenileri:
    0
    vallahi arkadaşlar yazdıklarınızı güzelce okudum.Bu aralar daha ilk yıkamadan beri kurutma sorunu yaşadığım bulaşık makinemle ilgili detaylı bir araştırmaya girdim.Baktım servis çözemiyor sorunu aldım ipleri elime.İnşallah kendi kendime çare bulucam.Makinem SMS58M88EU BOSCH markalı.daha alalı 3 ay oldu ama çeyiz düzerken kullandık ilk olarak.Zaten ilk orda farkettik içinde bulaşıklar bir hayli ıslak kalıyor.Hatta biz kendimiz çeyizlerimi tekrar yıkayıp kurulamak zorundada kaldık.İlk orda bir hayal kırıklığına uğradım.İlk başta ayarlarını yapamadığımızı düşündüm sonra zaten tatile felan gittik daha yeni kullanmaya başladım makinemi adam akıllı.Neyse baktım sorun çözülmüyor servisi çağırdık.Servis bana bosch markalı bulaşık makinelerinin artık buhar gücüyle kurutma yaptığını önceki rezistanslı makinelerden farklı olduğunu bu şekildede daha az elektrik harcadığını söyledi.Kısacası makinem buharla kurutma yaptığı için tam olarak kurutamıyor.Bu belkide bulunduğum yerde suların aşırı kireçli olmasından kaynaklanabilir.Bu sebeple önce makinenin tuz ayarını en son ayara çıkardık.yukarıdada bahsettiğiniz şey kafamı karıştırdı bu yüzden.Biz ayarları kısmak yerine açtık.Çünkü sular hakikaten kelkitte aşırı derecede kireçli,bunu calgonun renk ölçümüylede tespit etmiştim.Ama buda çare olmadı kurutmayla ilgili.Parlatıcı ayarlarına gelince benim makinede diğer makinelerdeki gibi parlatıcıyı kısmak için herhangi bir ok felan yok.parlatıcı ayarlarını nerden yapıcağımı tam olarak da bilemiyorum.gelelim kullandığım deterjana calgonit finish powerball kullanıyorum daha başka bir tablet deterjan kullanmaya fırsatım olmadı çünkü epey bir fazla almışız:)) ama sıvı deterjan kullanmayı denedim.Bitkisel deterjanlar satan bi akrabamızdan belemi adlı sıvı bulaşık deterjanı almıştım.İnanın onunla yıkadığımda bulaşıklar tabletle yıkandıklarına göre çok daha fazla kuru çıkıyorlar.Ama yinede tam istediğim verimi alamadım.Vallahi nasıl çıkıcam bu işin içinden bilemiyorum ama yukarda okuduklarımdan yola çıkarak ilk iş olarak diğer tablet deterjanlarıda denemeye karar verdim.Bir de makinenin kurutma problemini çözmek için servis şiddetle ağzını yarım açıp bekletin dedi.Ancak bu sizce nekadar normal bişey?Yani annemin asırlık arçelik leydi makinesi bile makine bitirir bitirmez ağzını açtığında kuğkuru veriyo bulaşıkları.ne yapıcam bilmiyorum..

6. Arzu Aydemir

Arzu Aydemir Üye

Beğenileri:
    730
    Yer:
    İstanbul
    Canım bosch markalar daha iyi diye biliyorum aslında, vee evet kendi kurutması gerekir yani yeni aldıgın bir ürüne servis bile yarı kapagını acıpta kurutun diyemez boşunamı veriyoruz biz bu makinalara parayı onu aldıgınız yere şikayet etmeyide dene bir istersen...

Bende bu sırada kızlar ne calgonit ne pril artık fairy kullanıyorum kendinden eriyen poşetli elime deterjan bulaşmıyor bir tarafı kuru deterjan bir tarafında da sıvı deterjan var ve güzel yıkıyor tavsiye ederim..

Sayfayı Paylaş

Arama Motorundan Bu Sayfaya Gelenler

1. finish powerball nasıl kullanılır

,
  2. bind activit bulaşık makinesi temizleyicisi

,
  3. finish kullananlar

,
  4. bulasik mak tabletleri son kullanma tariji ne kadar,
  5. çamaşır deterjanı son kullanma tarihi,
  6. bingo bulsik deterjani kullananlar,
  7. bulaşık makinası tabletlerinin ömrü ne kadar ,